Žurnalistická dílna

O co jde

Během pravidelných týdenních setkání (v současnosti online) se budeme věnovat žurnalistice. Vedle špetky teorie potřebné pro naši práci se budeme soustředit na praxi, protože budeme společně realizovat projekt Atelieru Kaštan s názvem Břevnovský trhák. Cílem projektu je vytvořit webový magazín o kultuře.

Kapacita jedné žurnalistické dílny je 12 osob. V současné době začínáme online a není problém jakákoliv forma spolupráce.

Cena: 700,- Kč za měsíc.

Čas: každé úterý od 16:00 do 18:00 (po domluvě i v jiný čas)

Začínáme od 1. dubna 2021 (to je apríl, 1. redakční setkání je od 6. dubna každé úterý, případně po domluvě).

Co se naučíte

V rámci žurnalistické dílny se naučíte poctivě psát a přebírat zprávy, vyhledávat témata, zpracovávat rozhovory a recenze, sloupky a články. Dozvíte se o novinářské praxi – jak jinak než přímo z terénu. 

Důraz je přitom kladen na praxi, tedy jako byste se ve skutečnosti už dávno novináři stali: bude se tedy dbát na pravidelnost výstupů, rozdělení úkolů v rámci dané skupiny. Každá týdenní lekce je zároveň pracovní redakční schůzkou. Upozorňujeme, že týmová spolupráce je v rámci tohoto kurzu obzvlášť důležitá. Vaše práce by se ve výsledku měla stát svižnou a důkladnou, přitom zachovávat kritéria novinářské kvality. Na své si přijdou i Ti, kteří se chtějí procvičit v rámci fotoreportáže.

Na čem budeme pracovat

Vaše úsilí a práce nebude padat do šuplíku, ale bude publikována na webových stránkách kulturního magazínu lokálního projektu, který zaštiťuje přímo Ateliér Kaštan a je spolufinancován MČ PRAHA 6 – prezentace vašich výstupů a prezentace samotných webových stránek může napomoci vašemu copywriterskému zázemí. Budeme psát příspěvky z oblasti kulturní scény, což možná bude výzvou pro ty, kdo se v kulturní oblasti tolik nepohybují – je však dobré si zapamatovat, že novinář musí umět dobře psát vždy a o všem. Z kurzu si navíc odnesete praxi, kterou si budete moci zapsat do životopisu, obohatíte si portfolio, což je dnes nutností k získání dobrého zaměstnání.

O lektorce

Lektorka má zkušenosti z webových zpravodajství Lidových novin a časopisu Týden, dále jiných žurnalistických prací jako freelancerka. Živila se též jako copywriterka a mediální PR, má dlouholeté zkušenosti s výukou psaní textů a publikovala v časopisech A2 nebo Souvislosti. 

Kontakt

Warana Psavomorecká, tel.: +420 739 323 623, e-mail: warana.psavomorecka@gmail.com

Více na www.atelierkastan.cz a brevnovskytrhak.cz.

Adventní akce Atelieru Kaštan Zjistit více